Në Louisville ata duan të zbulojnë të shtëna të mundshme duke përdorur dronë autonome

narcos

Qyteti Amerikan i Louisville sapo ka njoftuar angazhimin e saj për të pajisur forcat e saj të sigurisë me dronë në mënyrë që të rrisë efikasitetin e tyre në përgjigje të situatave të caktuara të rrezikshme, konkretisht dhe në rastin e këtij qyteti, ajo që synohet është që, falë përdorimit të dronëve, para alarmit e një qitje të mundshme, këto munden arrijnë zonën me një shpejtësi më të lartë dhe regjistrojnë se çfarë po ndodh.

Për të kryer këtë detyrë, autoritetet e Louisville po testojnë përdorimin e dronëve të pajisur me kamera dhe mikrofona. Falë kësaj pajisjet do të jenë në gjendje të të zbulojë vendin e saktë ku janë shtënë dhe vazhdoni të regjistroni skenën, duke transmetuar gjithçka që po ndodh në kohë reale te kontrolluesi që menaxhon dronin dhe, për këtë arsye, te forcat e sigurisë.

Përdorimi i dronëve mund të ndihmojë në shpëtimin e shumë jetëve në qytetin amerikan të Louisville

Ideja si e tillë tashmë është vënë në provë me mjete shumë të pasigurta, prandaj dhe duke pasur parasysh suksesin që ka pasur, autoritetet e qytetit të mirënjohur amerikan kanë kontaktuar Administratën Federale të Aviacionit për t'i marrë ata t'u japin atyre lejet e nevojshme për të filluar një projekt më të madh, si dhe në mënyrë që ato të jenë sigurojnë pajisje të nevojshme për zbatimin e tij.

Siç është shprehur nga kontrollues të ndryshëm që sot e vënë në provë këtë projekt, me sa duket ata kanë arritur ulin ndjeshëm të shtënat në qytet meqenëse prania e këtij lloji të dronëve bën, së pari, që policia të shkojë në një zonë të caktuar shumë më shpejt ndërsa, së dyti, kriminelët ndihen shumë më të shikuar, diçka që i ndihmon ata të shkurajojnë nga të shtënat në publik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.