ATECC608: modul sigurie për Raspberry Pi

ATECC608 mjedër Pi

L Projektet e IoT Ata janë gjithnjë e më të popullarizuar në mesin e prodhuesve dhe profesionistëve të cilët bazohen në borde zhvillimi si Arduino ose të tyre Raspberry Pi SBC. Siguria në këto projekte është thelbësore, pasi ato mund të sulmohen në distancë ose funksionet e tyre të ndryshohen nëse ka dobësi. Ky është shqetësimi që ATECC608 vjen për të zgjidhur.

Deri më tani kishte shumë module dhe elementë për të krijuar projekte të të gjitha llojeve, por shumë pak të orientuar drejt forcimit të sigurisë deri në këtë element të kompania e Mikroçipit, Zhvilluesi i famshëm i produkteve si mikrokontrolluesit e tij PIC.

Rreth ATECC608

ATTEC608

El Proyecto ATECC608 Ju lejon të shtoni një çip sigurie Microchip në Raspberry Pi tuaj, në mënyrë që të mund të mbrojë dizajnin tuaj IoT kundër sulmeve fizike dhe të largëta. Përveç kësaj, moduli është shumë i vogël, dhe lidhet lehtësisht me Rasbperry Pi, përveç që ka një çmim prej vetëm 10 dollarë.

ATECC608 është shumë i lehtë për t’u përdorur, ju thjesht duhet ta lidhni atë me Raspberry Pi duke ndjekur udhëzuesin e tij të shpejtë që do të gjeni në këtë Adresa e GitHub. Pas kësaj, është gati të përdoret me shembuj Python të disponueshëm në Mikroçip GitHub që do t’i gjeni në këtë link tjetër. Dhe nëse po pyesni për modelin e tij, është me burim të hapur (CERN OHL v1.2).

Për ata që nuk e dinë, CERN OHL ose Open Hardware Licence është një licencë me burim të hapur, e destinuar për projekte harduerike. Wasshtë krijuar nga CERN dhe janë botuar disa versione, siç është ky v1.2 i cili është versioni i fundit i rishikuar në 2013.

Të gjitha të dizajnuara me teknologji Mikroçip, por të dizajnuara nga Kompani franceze mgIT.at dhe krijuar nga OTS Security.

La ide është se fillon të bëhet popullor për të mbrojtur projektet e IoT me Raspberry Pi, për të përdorur lidhje të sigurta me TLS, anti-klonim, PKCS11 Token, etj.

Karakteristikat teknike të ATEC608

Për më shumë informacion mbi ATECC608, thoni se keni sa vijon karakter:

 • Bashkprocesori i kriptimit me ruajtje të sigurt të fjalëkalimit të pajisjes.
 • Mbrojtja e ruajtjes deri në 16 çelësa, çertifikata ose të dhëna.
 • ECDH FIPS SP800-56A Lakorja eliptike Deffie-Hellman, një protokoll anonim i çelësit që lejon dy palë me kthesa eliptike çelës publik-privat, të krijojnë një sekret të përbashkët në një kanal të pasigurt.
 • Standardi NIST P256 i mbështetur
 • SHA-256 dhe HMAC hash
 • AES-128 për të kriptuar dhe dekriptuar
 • RNG (Gjeneratori i Numrave Randon) FIPS 800-90 A / B / C
 • Përputhshmëri e prapambetur ATECC508

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.