Ardublock: Çfarë është dhe çfarë mund të bëjë për Arduino tuaj

Foto nga ekrani i shtojcës Ardublock.

Blerja e bordeve Arduino është diçka e vjetëruar dhe gjithnjë e më shumë brenda mundësive të më shumë xhepave, por si funksionon? Shtë e qartë se që të funksionojë ne kemi nevojë për një kod ose një program që kryen operacionin që duam. Kjo, për fat të keq, nuk është në dispozicion për të gjithë dhe është keni nevojë për njohuri programimi për ta bërë Arduino të lëvizë një motor ose të ndezë një dritë.

E gjithë kjo i ka bërë redaktuesit vizualë dhe programimin vizual shumë të popullarizuar. Ky lloj programimi ju lejon të krijoni programe përmes blloqeve që tërhiqen me miun, duke harruar të mbyllni shiritat kaçurrelë ose të keni nevojë të shkruani emra të gjatë funksionesh. Një mjet popullor që fut programimin vizual në Arduino quhet Ardublock.

Çfarë është Ardublock?

Ardublock është një program ose më mirë një plotësues i Arduino IDE që na lejon të krijojmë programe dhe kod pa pasur nevojë të shkruajmë kod, që është, përmes mjeteve vizuale. Kjo ka avantazhet e veta sepse nëse dimë të programojmë, do të kursejmë shumë kohë në procesin e korrigjimit të gabimeve pasi që nuk do të harrojmë të shkruajmë të mirënjohurin ";" as nuk i mbyll formatimet e kodit. Programimi me mjete vizuale është programim të destinuara për programuesit fillestarë dhe ekspertë dhe gjithashtu për përdoruesit që nuk dinë të programojnë dhe duan të mësojnë se si ta bëjnë atë.

Siç kemi thënë, Ardublock është më shumë një plotësues sesa vetë një program pasi që është e nevojshme të keni një Arduino IDE për funksionimin e tij. Kështu, duke bërë një përmbledhje, mund të themi se Ardublock është një përshtatje e Arduino IDE për të përshtatur programimin e kodit në programimin vizual.

Bordi Arduino Tre

Ardublock ka më shumë gjëra pozitive përveç që është një mjet për programuesin fillestar. Një nga gjërat pozitive të saj është mundësia e punoni me blloqe për të krijuar projekte më shpejt.

Ardublock punon vizualisht me blloqe dhe gjithashtu mund të punojë me përbërës. Kështu, ne mund të krijojmë një bllok që është rrota, një tjetër që është muzikë dhe një tjetër që është pllakë; sa herë që duam të përdorim këto blloqe do ta emërtojmë ose thjesht do ta tërheqim nga njëra anë e dritares në anën tjetër të dritares.

Funksionet dhe mundësitë që na ofron Ardublock janë të njëjtat që na ofron Arduino IDE, domethënë mund të lidhim Ardublock me bordin tonë Arduino, të dërgojmë kodin që Ardublock ka krijuar falë blloqeve dhe të provojmë projektet tona shpejt dhe me lehtësi. Dhe është se kur të përfundojmë programin, informacioni i ruajtur është ende kod i shkruar, kod që Ardublock ka krijuar me blloqet tona.

Si ta instaloni Ardublock në sistemin tonë operativ?

Epo, ne tashmë e dimë ose kemi një ide të qartë për atë që është Ardublock, por si është instaluar në kompjuterin tonë? Si mund ta përdorim atë?

Përgatitja e kompjuterit tonë

Megjithëse i vetmi dokumentacion që ekziston në lidhje me Ardublock është në anglisht, e vërteta është se procesi i instalimit është mjaft i thjeshtë dhe i shpejtë nëse kemi Arduino IDE. Para së gjithash ne duhet të keni në kompjuterin tonë Arduino IDE, nëse nuk e kemi të instaluar, mund të ndaloni dhe të shihni këtu si ta instaloni në Gnu / Linux. Një element tjetër që do të na duhet është kanë një makinë virtuale Java ose të ngjashme në ekip. Nëse përdorim Gnu / Linux, ideali është të bastosh OpenJDK, veçanërisht pas konfrontimit midis Oracle dhe Google. Tani që kemi bërë gjithçka, duhet të shkojmë faqen zyrtare të Ardublock dhe merrni paketën Ardublock, një paketë që është në formatin java ose me shtrirjen .jar. Skedari i shkarkuar nuk është një skedar i ekzekutueshëm me një magjistar instalimi, kështu që ne duhet të bëjmë gjithçka manualisht.

Foto nga Arduino IDE

Instalimi i Ardublock

I parë Ne hapim Arduino IDE dhe shkojmë te Preferencat ose Preferencat. Tani shkojmë te opsioni "Vendndodhja e librit të sketave" që do të shfaqet në një dritare të re. Kjo është adresa ku do të duhet të ruajmë disa shtojca ose elementë të Arduino IDE. Vendndodhja ose adresa që shfaqet do të jetë diçka si "Dokumente / Arduino" ose shtëpi / Dokumente / Arduino. Ne mund ta ndryshojmë adresën por nëse e ndryshojmë duhet të dimë se cila është adresa e re për të zhvendosur skedarin e shkarkuar Ardublock atje. Nëse hapim dosjen Arduino do të shohim se ka edhe nën-dosje dhe skedarë të tjerë.

Ne duhet të zhvendosim paketën Ardublock duke lënë adresën e mëposhtme "tools / ArduBlockTool / tool / ardublock-all.jar". Nëse e kemi të hapur programin Arduino IDE, është koha ta mbyllim dhe kur ta hapim përsëri, brenda menusë Tools ose Tools do të shfaqet opsioni Ardublock. Klikimi mbi të do të shfaqet një dritare e re që i përgjigjet ndërfaqes Ardublock. Siç mund ta shihni, është diçka e thjeshtë dhe e shpejtë, por konfuze nëse nuk e dimë procedurën e instalimit.

Alternativa për Ardublock

Edhe pse Ardublock mund të duket diçka e re dhe unike për Arduino, e vërteta është se nuk është i vetmi program ose mjet që duhet të kryejmë programim vizual. Ekzistojnë disa mjete që përqendrohen në programimin vizual, në një masë të tillë që të gjitha alternativat për Ardublock janë programe unike dhe jo shtesa ose shtesa të Arduino IDE.

E para nga këto alternativa quhet Minibloq. Minibloq është një program i plotë që përqendrohet në programimin vizualPrandaj, ekrani i tij është i ndarë në tre pjesë: një pjesë me blloqet që do të krijohen, një pjesë tjetër ku do të zhvendosim blloqet që duam të përdorim në program dhe një pjesë e tretë që do të tregojë kodin që do të krijojmë, për përdorues më të përparuar. Minibloq mund të merret përmes kësaj lidhje.

Foto nga programi Minibloq

Mjeti i dytë quhet Gërvishtje për Arduino. Ky mjet përpiqet përshtatni programin për fëmijë Scratch në çdo nivel dhe me të njëjtën filozofi krijoni programe. Gërvishtja për Arduino është një program i plotë, për të thënë kështu, një pirun i Scratch.

E treta e mjeteve nuk është vendosur ende mirë, por është një mjet premtues brenda mjeteve të programimit vizual. Ky mjet quhet komplet modës, një mjet i cili ka lindur në Kickstarter por ngadalë po piqet në një mënyrë të shkëlqyeshme. Dallimi nga programet e tjera mund të jetë është më e specializuar në përdoruesit fillestarë sesa përdoruesit e përparuar. Më në fund, alternativa tjetër për Ardublock do të ishte përdorimi tradicional i Arduino IDE, një alternativë që nuk është vizuale dhe që do të jetë në dispozicion vetëm për programuesit më ekspertë.

Përfundim

Ardublock është një mjet shumë interesant, të paktën për përdoruesit fillestarë. Por është e vërtetë që nëse jeni një programues ekspert, këto lloj mjetesh nuk bën që kodi të krijohet më shpejt por krejt e kundërta. Përdorimi i miut, çuditërisht, është më i ngadaltë sesa përdorimi i tastierës.

Megjithëse nëse jemi programues pa përvojë ose po mësojmë, Ardublock është një shtesë shumë e rekomanduar për të mos thënë thelbësore pasi që në këto faza është e pashmangshme të bësh gabime sintaksore dhe probleme të vogla që janë të vështira për t'u gjetur dhe kapërcyer me Ardublock. Sidoqoftë Cfare zgjidhni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar Mansila dijo

  Përshëndetje, mirë që u njohëm. A punon Ardublock me versione më të reja të Arduino?

 2.   Jose dijo

  Përshëndetje, Me këto versione grafike mund të zhvilloni të njëjtat programe si shkrimi? Me fjalë të tjera, a mund të bëhet i gjithë kodi i shkruar në blloqe?
  Një pyetje tjetër, si i përkufizoni ose përdorni nënrutinat .h, etj. në këtë rast?