Dronët dhe inteligjenca artificiale për të na ndihmuar të luftojmë zhdukjen e kafshëve

animales

Pak nga pak po tregohet se përdorimi i teknologjive të reja në fusha të ndryshme të jetës mund të na ndihmojë të zgjidhim probleme të rëndësishme me një shpejtësi të habitshme. Ne kemi një shembull se si një grup studiuesish, të përkushtuar në ruajtjen e jetës së specieve të ndryshme të kafshëve në rrezik zhdukjeje, ka treguar se një përzierje e dronëve me inteligjencën artificiale mund të jetë e mjaftueshme për ta bërë punën tuaj shumë më të shpejtë dhe, mbi të gjitha, më pak të lodhshme.

Siç mund ta lexoni në një artikull që është botuar në revistën e Shoqërisë Ekologjike Bitanike 'Metodat në Ekologji dhe Evolucion', ekipi Australian i Kërkimit vendosi që numërimi i botës së egër të nevojshme për të përmirësuar teknikën sa më shumë që të jetë e mundur. Pas provave të shumta, ata kanë arritur të zhvillojnë një sistem të aftë të numërojë lloje të ndryshme të kafshëve, duke përfshirë disa lloje zogjsh, duke e bërë platformën e tyre shume me e sakte në krahasim me sistemet që ishin përdorur deri më tani në një mënyrë tradicionale.

Një grup studiuesish australianë kanë filluar të përdorin një përzierje të dronëve dhe inteligjencës artificiale për të numëruar kolonitë e zogjve të rrezikuar.

Siç është shprehur Jarrod Hodgson, autor kryesor i punimit kërkimor dhe student i doktoratës në Fakultetin e Shkencave Biologjike në Universitetin e Adelaidës:

Me kaq shumë kafshë në të gjithë botën që përballen me zhdukjen, nevoja jonë për të dhëna të sakta të botës së egër nuk ka qenë kurrë më e madhe. Monitorimi i saktë mund të zbulojë ndryshime të vogla në numrin e kafshëve. Kjo është e rëndësishme sepse nëse do të prisnim një ndryshim të madh në ato shifra për të vërejtur rënien, mund të ishte tepër vonë për të ruajtur një specie të kërcënuar.

Në një popullatë të egër, numri i vërtetë i individëve është i panjohur. Kjo e bën shumë të vështirë për të provuar saktësinë e një mënyre të numërimit. Na duhej të provonim teknologjinë atje ku e dinim përgjigjen e saktë.

Rezultatet do të ndihmojnë në rafinimin dhe përmirësimin e protokolleve të monitorimit të dronëve në mënyrë që dronët të kenë pak ose aspak ndikim në jetën e egër. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për speciet që janë të prirura për shqetësime dhe ku metodat tradicionale që përfshijnë afërsinë me speciet nuk janë të mundshme ose të dëshirueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.