Faston: gjithçka që duhet të dini rreth këtyre elementeve

faston

Me siguri nuk keni dëgjuar për faston, por nëse keni punuar në projekte elektronike i keni parë dhe përdorur më shumë se një herë. Ato janë shumë të panjohura, pasi nuk është një element thelbësor, ju mund të kryeni projektin DIY pa të dhe nuk do të ndikonte në operacion, megjithëse përdorimi i tij rekomandohet shumë për rehati dhe për të ruajtur "shëndetin" e mirë të kabllove tuaja.

Në këtë udhëzues do të mësoni Të gjithë ju duhet të dini në lidhje me këtë komponent elektronik, nga ato që janë, si t'i përdorësh ato, si lidhen, te mjetet që ke në majë të gishtave për të punuar me to ...

Çfarë është faston

Un faston, terminal ose terminalSiç preferoni ta quani atë, nuk është asgjë tjetër veçse një lidhës për t'i shtuar terminimit të një kabllo elektrike për të qenë në gjendje ta lidhni atë me një pajisje ose rrjet tjetër. Ky përfundim mund të jetë thjesht një përcjellës në fund të një kablli ose gjithashtu të ketë elementë të tjerë shtesë si vida për ankorim, etj.

lloj

llojet faston

Faktorë të ndryshëm mund të adresohen në mënyrë që të katalogohet llojet e fastonit që ekzistojnë në treg:

 • Lloji i klipit
 • Për lidhjet
 • Femra me tel
 • Provat e provës
 • Unazë
 • Vidhos
 • Lidhja de / e shpejtë
 • Flokë ose gjuhë
 • Cilindrike

Sigurisht, do të gjeni përbërës si mashkull ashtu edhe femër, pasi ju duhet të përshtatni lidhësin.

Përveç kësaj, ju keni në industri një seri emërtimesh për katalogimin e këtyre përbërësve, si p.sh. seri me të cilat janë kataloguar në tregun amerikan:

 • 312 Series: ato janë lidhëse mashkullore 7.92 mm.
 • 250 Series: gjithashtu tip mashkullor dhe me dimensione 6.35 mm.
 • 205 Series: në këtë rast ato janë të tipit mashkullor dhe 5.21 mm.
 • 187 Series: dimensionet deri në 4.75 mm dhe gjithashtu lloji mashkullor.
 • 125 Series: 3.18 mm mashkull.
 • 110 Series: 2.79 mm mashkull.

Brenda secilës prej këtyre serive ka edhe variacione nën Përcaktimi i AWG (American Wire Gauge) që përcaktojnë dimensionet e diametrit sipas ngjyrave të plastikës që i shoqëron ato.

Si përdoret

kabllo me terminal faston

Sipas llojit të fastonit, ose terminalit, përdorimi mund të ndryshojë pak. Disa përfshijnë grimazhe që mund t'i futni në lidhje të caktuara për të bërë lidhjen elektrike. Të tjerët janë të dehur për vendosje, etj.

Ka edhe disa lidhje të tipit faston që janë i përkohshëm, që është, ato mund të shkëputen lehtësisht kur kërkohet. Këto janë më të zakonshmet në qarqet që shpesh çmontohen shpesh ose në pjesë që duhet të zëvendësohen herë pas here.

Të tjerët janë të llojit të përhershëm, pasi ato janë ngjitur dhe janë të bashkuara në mënyrë të përhershme. Sidoqoftë, nuk është një saldimi e pakthyeshme, pasi që një hekur bashkues mund të përdoret për të hequr lidhjen dhe për të zëvendësuar përbërësin e prekur. Por kjo është shumë më e rëndë ...

Çfarë duhet të konsideroj?

Ka shumë lloje dhe prodhues të faston në treg. Kjo e bën të vështirë të zgjedhësh ndonjëherë ose përfundon duke zgjedhur të parën që gjen. Por ju duhet të merrni parasysh disa konsiderata për të zgjidhni më të mirën për nevojat tuaja. Dhe kjo ndodh për të ndjekur cilësi të tilla si:

 • Cilësia e materialeve. Disa janë më të fortë se të tjerët. Ndonjëherë ato të lira mund të jenë aq të këqija sa ato prishen gjatë trajtimit të pirjeve. Gjëja më e mirë është që ju gjithmonë të zgjidhni ato të bëra prej çeliku të veçantë mangani dhe plastike me densitet të lartë. Bakri dhe PVC janë gjithashtu të mira, veçanërisht për aplikimet elektronike.
 • përmasat. Kjo do të varet nga përdorimi që do t'i jepni dhe nga mjeti me të cilin do të punoni. Mos përdorni fastons shumë të mëdha për kabllo të hollë, ose anasjelltas, ose do të përfundoni me probleme. Për shembull, me një faston që nuk mban intensitetin me të cilin punoni ose një faston shumë të madh që qëndron i lirë në kabllo dhe nuk krijon kontakt të mirë.
 • Lloj. Kjo është gjithashtu personale dhe do të varet nga nevojat tuaja. Ju mund të keni nevojë për një lidhje të lehtë, nëse do ta përdorni për një aplikacion në të cilin duhet të lidheni dhe shkëputeni në mënyrë periodike, ose dëshironi një që ju lejon të përdorni një vidë për ta rregulluar dhe që nuk shkëputet në aplikacionet mobile, dridhem, etj

Ku të blini faston

Një faston është jashtëzakonisht i madh lirë që mund t’i blini në shumë dyqane të specializuara. Në treg keni një larmi të gjerë të këtyre terminaleve për projektet tuaja, të tilla si:

Mjete për të punuar me ta

Për të qenë në gjendje të rregulloni siç duhet elementet faston në kabllon tuaj, ideale është që të mos përdorni mjete të tjera të papërshtatshme si pincë, pincë, etj., Pasi mund të përfundoni me elementin e prishur ose të rregulluar dobët. Idealisht, ju duhet të përdorni crimpers që do të gjeni në treg dhe që gjithashtu ju lejon të rregulloni faston në kabllot tuaja në një mënyrë profesionale.

Për shembull, ju keni në dispozicion disa mjete të lira si:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.