Ata krijojnë një shah me një pjatë Arduino UNO

Ekzistojnë disa lloje shahu që janë ndërtuar me Hardware Falas. Synimi i shumë lojtarëve të shahut është të ndërtojnë një shah elektronik me të cilin dikush mund të luajë kundër makinës ose thjesht t'i ruajë dhe dërgojë lëvizjet në mënyrë elektronike.

Në këtë rast kemi një makinë të ngjashme që mund të luajë shah dhe madje mund të lëvizë pjesët për ne, por çuditërisht hardueri i tij nuk është shumë i fuqishëm, i duhet vetëm një pllakë Arduino UNO.

Një pjatë e Arduino UNO është një pllakë e volitshme për shumë por edhe jo shumë e fuqishme nëse e krahasojmë me bordet e tjera si Arduino MEGA ose Raspberry Pi. Së bashku me përdorimin e këtij bordi, RoboAvatar, krijuesi i këtij projekti, ka përdorur një strukturë XYZ, të njëjtën strukturë që përdoret në printerët 3D.

Kjo strukturë do të ndihmohet nga pjesët e magnetizuara që do të lejojnë makinerinë të lokalizojë pjesët e vendosura më saktësisht. Përveç kësaj Arduino UNO dhe struktura, RoboAvatar ka përdorur një Mux Shield dhe një palë patate të skuqura MCP23017 I / O të zgjerimit. Përveç kësaj, krijuesi ka hartuar një program Python që ndihmon të gjithë punën e pajisjeve me rezultatin pasues të një loje shahu.

Për fat të mirë ky projekt është falas dhe mund të ndërtohet në çdo kohë. Për këtë ne vetëm duhet të marrim elementet e ndërtimit dhe ta ndërtojmë atë në përputhje me hapat e udhëzuesi i ndërtimit që RoboAvatar ka postuar në Instruktual. Dhe ku mund të marrim të gjithë programin e nevojshëm për ta bërë projektin të funksionojë.

Ky projekt i makinës së shahut është shumë interesant, por nuk ndalet të jetë një zgjidhje e shtrenjtë për një program shahu në kompjuter. Edhe pse ideja e përdorimit të një pjate Arduino UNO Për këtë lloj projekti duket shumë interesant dhe madje mund të jetë e mundur të ndërtohet një printer 3D me këtë lloj pllake.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.