Raspberry Pi 400: një kompjuter i plotë në tastierë

Raspberry Pi 400

Nëse ju kujtohen disa nga kompjuterët mitikë të dekadave më parë, ato makina retro të vlerësuara në thelb ishin një tastierë nën të cilën integrohej i gjithë hardueri i nevojshëm për kompjuterin e plotë. Raspberry Pi 400 i ri Ajo e ka rikuperuar atë thelb të cilësisë së mirë, por me të gjitha përparimet e reja të teknologjisë aktuale.

Nëse jeni të interesuar për klasikët si Apple i parë, BBC Micro, ZX Spectrum, Commodore, etj., Tani mund të shijoni të njëjtin format. Thjesht duhet të dini diçka më shumë për këtë tastierë speciale dhe, për këtë arsye, ju ftoj të vazhdoni të lexoni në lidhje me këtë mrekulli të madhe që mund të jetë e juaja për një çmim mjaft të mirë ...

Çfarë është Raspberry Pi 400?

Nëse ju pëlqen kjo SBC, ju duhet të Njihuni me Raspberry Pi 400. Një nga veprat më themelore që ka krijuar ky fondacion. Me të mund të keni një kompjuter të plotë që do të duhet të lidheni vetëm me një ekran për të marrë pajisjen e plotë me të cilën të filloni të shijoni të gjitha sistemet e funksionimit të disponueshëm.

Raspberry Pi 400 në thelb është një tastierë kompakte i cili ka të gjithë harduerin e fshehur nën panelin e çelësave. Për më tepër, në njërën nga krahët e saj do të gjeni të gjitha portet dhe vendet e disponueshme për të lidhur të gjitha pajisjet periferike, kartat e kujtesës, etj.

kjo formati i ri i kitit është mjaft praktik, pasi shton një funksionalitet shtesë në bordin tuaj Rasbperry Pi që nëse e blini në formatin konvencional merrni vetëm një PCB, por do të duhet të blini një rast të veçantë për ta mbrojtur atë, një tastierë, mi, etj. Në këtë rast nuk është kështu, ju tashmë keni tastierën dhe kutinë, si dhe SBC, të gjitha në një produkt.

Karakteristikat teknike

Nëse po pyesni se çfarë ruan ky Raspberry Pi 400, e vërteta është se karakteristikat teknike ato janë mjaft të mira. Shtë e vërtetë që nuk do të merrni pajisje aq të fuqishme sa me Modulin e Llogaritjes, ose me versionet më të fuqishme të Raspberry Pi 4, por është më se e mjaftueshme për shumicën e përdoruesve dhe projekteve.

Sa për detajet ato që prisni janë:

 • Projektuesi: Raspberry Pi Foundation
 • KOS: Broadcom ARM Quad Core 1.8Ghz. Përfshin GPU të mjaftueshme për video 4K dhe 60FPS.
 • Kujtesa RAM: 4 GB DDR.
 • Lidhshmëria dhe portet: WiFi 5, Bluetooth 5.0, Gigabit Ethernet LAN (RJ-45), USB 2.0, USB 3.0 dhe USB-C për karikim, fole microSD, microHDMI dhe GPIO të zakonshme.
 • tastierë- Përfshin një tastierë kompakte që të kujton modelin e tastierës Apple Magic.
 • Pagesë shtesë: përfshin një udhëzues fillimi, miun zyrtar të përfshirë në çantë, përshtatësin HDMI-microHDMI, përshtatësin e rrymës dhe kartën microSD me Raspberry Pi OS.

Më shumë informacion - Raspberry Pi 400


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.