Ndërtoni një dron të bërë me shtëpi me një bord Arduino dhe një printer 3D

dron fluturues me Arduino

Me një bord Arduino ose një bord Raspberry mund të ndërtoni çdo vegël. Nuk ka dyshim për këtë, por deri më sot, pak janë prodhuesit që kanë arritur të ndërtojnë një dron fluturues me një bord Arduino.

Një adoleshent i quajtur Nikodem Bartnik ka krijuar një dron fluturues shtëpiak, një pajisje fluturimi që kontrollohet nga një bord Arduino, në këtë rast modeli MPU-6050. Quadcopter është një model që funksionon dhe gjithashtu një model që ne mund ta kopjojmë në çdo kohë.

Nikodem Bartnik përdori printerin e tij 3D për të krijuar strukturën që do të ketë droni fluturues. Në këtë strukturë ai shtoi helikat, motorët, një bateri të rikarikueshme dhe një bord Arduino MPU-6050. Bordi MPU-6050 ishte përgjegjës për kontrollimin e të gjithë funksionimit të dronit fluturues, si dhe lidheni me një telekomandë që Bartnik kishte krijuar për të kontrolluar fluturimin.

Nikodem Bartnik ka krijuar një dron të bërë në shtëpi falë patate të skuqura Atmega dhe një printer 3D

Siç mund ta shihni, përbërësit e këtij droni janë mjaft të lira dhe të lehta për tu marrë. Dhe më shumë nëse kemi një printer 3D në shtëpinë tonë. Sidoqoftë, një gjë e tillë nuk duket shumë e lehtë pa kodin e programit. Kjo është arsyeja pse faqja Instruktualë e projektit është jashtëzakonisht e vlefshme.

Artikulli i lidhur:
Kub LED

Bartnik ka publikuar të gjithë projektin në një faqe Instruktualësh kështu që çdo përdorues mund të përdorë udhëzuesin për të ndërtuar dronin e tyre fluturues. Në internet do të gjejmë jo vetëm programin kompjuterik dhe listën e plotë të përbërësve por gjithashtu skedarët e printimit që mund t'i përdorim falas dhe falas.

Projekti ende ka nevojë për shumë përmirësime për ta bërë atë të funksionojë si dronë profesionistë, por pa dyshim që është një projekt interesant për të mbuluar nevojat themelore, domethënë të kesh një dron fluturues bazë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll