Qlone, një aplikacion skanimi krejtësisht falas 3D

qlone

Pasi të kemi hyrë në botën e printimit 3D, pothuajse gjithmonë sepse kemi guxuar të provojmë me blerjen e një printeri në shtëpi, ne kërkojmë të shkojmë pak më tej pasi që duket e mërzitshme të shkarkoni modelet e krijuara tashmë dhe t'i shtypni ato. Në këtë hap ose mund të fillojmë të provojmë programe të ndryshme ose të fitojmë një Skaner 3d me të cilat kopjohen objektet.

Brenda kësaj bote komplekse, deri më tani e vërteta është se programet që mund të na ofrojnë rezultatet më të mira janë mjaft të kushtueshme, njëri sapo është shfaqur i pagëzuar si qlone, një aplikacion plotësisht falas për skanimin e objekteve të vogla që është krijuar nga kompania Teknologjitë e Vizionit të Eyecue, e cila, me kalimin e kohës, është specializuar në njohjen e imazheve dhe zgjidhjet e realitetit virtual.

Qlone është një program falas i krijuar nga kompania Eyecue Vision Technologies

As nuk duhet të mendojmë se po flasim për softuer me cilësi të ulët, prandaj është falas, pasi deri më sot Eyecue Vision Technologies ka punuar së bashku me kompani të tjera në zhvillimin e aplikacioneve të tyre si LEGO, Bandai dhe madje Playmobil.

Ishte menjëherë pas kësaj lloj pune, shumë të sofistikuar dhe tërheqëse, kur Eyecue Vision Technologies guxoi të zhvillonte atë që ne tani e njohim si Qlone, një sistem që ju mund të krijoni një model kompleks 3D duke përdorur një aparat fotografik të thjeshtë 2D siç është ai që vjen i pajisur me çdo smartphone në treg sot.

Nëse jeni të interesuar për këtë propozim dhe doni ta provoni, thjesht ju them se, së pari, duhet të shtypni një fletë me një model shahu. Kjo fletë sigurohet nga vetë aplikacioni dhe është thelbësore në proces pasi që duhet ta vendosni objektin që do të skanohet pikërisht sipër tij. Pasi të përfundojë skanimi 3D, mundeni eksportoni rezultatet në formatin .OBJ ose .STL në mënyrë që të vazhdohet me retushimin e çdo lloj defekti në kompjuter.

Si detaj për t'ju thënë që edhe pse aplikacioni është falas, e vërteta është se eksportoni modelin nëse ka një kosto të cilat mund të variojnë nga 0,44 euro në 1,09 euro në varësi të madhësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.