Sensori i temperaturës për Arduino

Arduino zero

Përdoruesit fillestarë ose përdoruesit të cilët sapo kanë filluar të mësojnë të përdorin borde elektronike shpesh mësojnë të përdorin dritat LED dhe programet e ngjashme. Pas dritave, normalisht, shumë përdorues fillojnë të mësojnë të përdorin sensorë të temperaturës.

Tjetra do të flasim sensorët e temperaturës që ekzistojnë për Arduino, pikat e tyre pozitive, pikat e tyre negative dhe cilat projekte mund të bëjmë me to saktësisht.

Çfarë është sensori i temperaturës?

Një sensor i temperaturës është një përbërës që mbledh temperaturën dhe / ose lagështinë nga jashtë dhe e shndërron atë në një sinjal dixhital ose elektronik që dërgon në një bord elektronik siç është një bord Arduino. Ekzistojnë shumë lloje të sensorëve dhe për shumë zona. Ne kemi që atëherë sensorin e temperaturës për amatorë që mund të marrim për 2 euro te sensorët profesional të temperaturës që kushtojnë rreth 200 euro për njësi. Dallimi midis një sensori të lirë të temperaturës dhe një sensori të shtrenjtë të temperaturës qëndron në performancën që ofron.

Saktësia midis temperaturës aktuale dhe temperaturës së sensorit është një nga faktorët kryesorë që ndikojnë kur bëhet fjalë për diferencimin; Një faktor tjetër që ndryshon është temperatura maksimale dhe minimale që ato lejojnë, duke qenë sensori profesional i temperaturës ai që mbështet më shumë gradë. Koha e përgjigjes, ndjeshmëria ose kompensimi janë elementë të tjerë që dallojnë një sensor të temperaturës nga një tjetër.. Në çdo rast, ato janë të gjitha në dispozicion për projektet tona dhe vetëm kostoja e tyre mund të kufizojë blerjen e njërit ose tjetrit.

Çfarë opsionesh kam për bordin tim Arduino?

Më poshtë ju tregojmë disa nga sensorët më të famshëm dhe më të njohur që mund t’i gjejmë në çdo dyqan elektronik ose përmes dyqaneve online për një çmim të vogël ose përmes paketave me disa njësi për një çmim të ulët. Ata nuk janë të vetmit por Po, ato janë më të njohurat dhe të njohurat nga Komuniteti Arduino, e cila siguron që ne do të kemi një mbështetje të gjerë për secilin sensor të temperaturës.

Sensori i temperaturës MLX90614ESF

Sensori i temperaturës për Arduino
Pavarësisht se ka një emër paksa të çuditshëm, e vërteta është se Sensori i temperaturës MLX90614ESF është një sensor i temperaturës që përdor dritën infra të kuqe për të matur temperaturën. Prandaj, ky sensor ka nevojë kanë një fushë shikimi 90º dhe temperatura mesatare që duhet do ta dërgojë atë përmes sinjalit 10-bit në bordin Arduino. Sinjali dërgohet në mënyrë dixhitale duke ndjekur protokollin I2C ose mund të përdorim edhe protokollin PWM. Pavarësisht se ka teknologji të përparuar, ky sensor ka një çmim mjaft të ulët, ne mund ta gjejmë në dyqanet elektronike për rreth 13 €, një çmim i ulët nëse marrim parasysh mundësitë që ato ofrojnë.

Sensori i termoelementit Type-k

Sensori i temperaturës për Arduino

Sensori Thermocouple Type-K është një sensor profesional që mbështet temperaturat e larta. Përbërja e tij është shumë e thjeshtë pasi që është vetëm një palë kabllo metalikë që janë bashkuar në një konvertues që është ai që nxjerr sinjalin në Arduino. Ky sistem e bën Sensori termikuali Type-K mund kapni përafërsisht temperaturat ndërmjet -200º C dhe 1350ºC, asgjë nuk ka të bëjë me sensorë për hobi, por gjithashtu e bën këtë sensor të destinuar për projekte profesionale si kaldaja, pajisje shkritore ose pajisje të tjera që kanë nevojë për temperatura të larta.

Sensori i temperaturës Arduino DHT22

Sensori i temperaturës për Arduino

Sensori i temperaturës Arduino DHT22 es një sensor dixhital i temperaturës që jo vetëm mbledh temperaturën por gjithashtu mbledh lagështinë e mjedisit. Sinjali i dërgohet Arduino përmes një sinjali dixhital 16-bit. Temperaturat që rekoge kjo njeri varion midis -40º C dhe 80º C. Çmimi i këtij sensori arrin në 5,31 euro për njësi. Një çmim më i lartë se sensorët e tjerë por që justifikohet në cilësinë e sensorit që është më i lartë se në sensorët e tjerë.

Sensori i temperaturës Arduino TC74

Sensori i temperaturës për Arduino

Sensor temperature Arduino TC74 është një sensor që nxjerr sinjalin në mënyrë dixhitale Ndryshe nga sensorët e tjerë që e lëshojnë atë në një mënyrë analoge. Ky sensor transmeton përmes një sinjali dixhital 8-bit. Çmimi i këtij sensori nuk është shumë i ulët por jo shumë i lartë, zakonisht rreth 5 euro për njësi. Komunikimi i sensorit të temperaturës Arduino TC74 bëhet duke përdorur protokollin I2C. Diapazoni i temperaturës që mbledh ky sensor është midis los -40ºC dhe 125ºC.

Sensori i temperaturës Arduino LM35

Sensori i temperaturës për Arduino

Sensori i temperaturës Arduino LM35 është një sensor shumë i lirë që përdoret për projekte hobi. Dalja e këtij sensori është analoge dhe kalibrimi bëhet direkt në gradë Celsius. Megjithëse duhet të themi se ky sensor nuk mbështet temperaturat e larta. Temperatura që ajo pranon sillet ndërmjet 2º C dhe 150º C. Kjo do të thotë se nuk mund të lëshojë temperatura negative dhe prandaj është ideale për të mësuar se si të përdorni sensorë të temperaturës. Çmimi i saj e shoqëron atë, siç mundemi gjeni 10 sensorë për 7 euro (afërsisht).

Çfarë projektesh mund të krijojmë me një sensor të temperaturës për Arduino?

Ka shumë projekte që mund të bëjmë me një sensor të temperaturës dhe një bord Arduino. Projekti më themelor nga të gjithë është krijimi i një termometri që tregon dixhitalisht temperaturën. Nga këtu mund të krijojmë projekte më komplekse siç janë automatikët që kryejnë një veprim të caktuar pasi të kenë arritur një temperaturë të caktuar, dërgoni sinjale të caktuara me një temperaturë të caktuar ose thjesht futni sensorin e temperaturës si një mekanizëm sigurie për të fikur pllakën ose makinerinë në rast të arritjes së një temperature të caktuar të brendshme.

Emri dhe numri i projekteve që mund të bëjmë me një sensor të temperaturës në Arduino është shumë i madh, jo më kot, zakonisht është një nga elementët e parë që një përdorues fillestar mëson zakonisht. Në Instructables mund të gjejmë disa shembuj se si t'i përdorim ato.

A këshillohet të përdorni një sensor të temperaturës për Arduino-n tonë?

Unë mendoj se të mësosh se si të përdorësh një sensor të temperaturës në Arduino është i rëndësishëm dhe i domosdoshëm. Jo vetëm të njohësh dhe përdorësh të gjithë aksesorët Arduino por të jesh në gjendje të trajtosh të dhënat e temperaturës dhe t'i zbatosh ato në programet që punojnë në Arduino. Por unë nuk rekomandoj përdorimin e sensorëve profesionalë, të paktën në prototipat dhe zhvillimet fillestare.

Mendoj se së pari do të rekomandohej përdorni sensorë për amatorë dhe pasi të kontrollohet gjithçka dhe të krijohet projekti përfundimtar, atëherë nëse përdorni një sensor profesional. Arsyeja për këtë është kostoja. Një sensor i temperaturës mund të dëmtohet nga rrethana të ndryshme dhe sensorët amatorë mund të zëvendësohen për më pak se dy euro. Në vend të kësaj, përdorimi i një sensori profesional të temperaturës do të shumëzojë kostot me 100.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.