Anycubic i3 Mega: Printer 3D me cilësi për më pak se 300 €

Anikub i3 Mega

Printerët 3D po bëhen gjithnjë e më të popullarizuar. Për më tepër, teknologjia po piqet, kështu që cilësia e këtyre makinerive është gjithnjë e më e lartë, me rezultate më të mira dhe çmime më të lira. Një shembull i këtij evolucioni është Anikub i3 Mega, një printer shumë i rekomanduar me një çmim më të vogël se 300 €. Një ofertë jo e pakonsiderueshme duke marrë parasysh rezultatet dhe karakteristikat e kësaj makinerie.

La Markë anikubike ka disa makina shtypje shumë interesante. Midis tyre ky model i3 Mega. Isshtë një kompani kineze e themeluar në 2015 në Shenzhen, me rreth 300 punonjës që punojnë atje për të krijuar këto produkte. Të trajnuar në disa nga universitetet më të rëndësishme ndërkombëtare për të siguruar që ata të kenë talentin e duhur për të kënaqur çdo prodhues që dëshiron të shtypë objektet e veta.

Disa kritikë sugjerojnë që Anycubic i3 Mega është printeri më i mirë 3D i vitit 2019 për më pak se 300 €, dhe nuk është për më pak. Ju doni të dini pse?

Karakteristikat anikubike i3 Mega

Vëllimi i shtypjes 3D

La Anycubic i3 Mega është një printer me cilësi premium, me një garanci (me një shërbim të mirë teknik dhe ndihmë pas shitjes) dhe rezistencë për të pasur një vëllim të madh të shtypjes pa u dëmtuar lehtë. Kapaciteti i printimit mbështet pjesë me cilësi të shtypjes deri në 210x210x205 mm, domethënë, atë ju mund të punoni me pjesë të mëdha, diçka që disa printerë nuk e lejojnë për këto çmime.

Në shumë artikuj kam thënë që ju mund të shtypni disa nga pjesët që përdoren për DIY, sepse me të mund ta bëni ...

Përfshin një ekran me prekje ku do të tregojë të gjitha detajet e funksionimit, siç janë temperaturat e punës së kokës ose ekstruderit, koha e shtypjes, etj. Duke qenë i prekshëm, ju lejon ta përdorni drejtpërdrejt pa përdorur butona në një mënyrë shumë më intuitive.

Anycubic i3 Mega garanton gjithashtu një përfundim të mirë të pjesëve të shtypura, me cilësi të lartë. materialet e mbështetura janë PLA dhe ABS, ndër të tjera që lejojnë filamente të imëta. Një shpatull i veçantë përfshihet në çantë për të hequr fijet e tepërta pas çdo shtypjeje. Përveç kësaj, ai ka një detektor të filamentit, kështu që nëse "boja" mbaron, ajo do të ndalojë kështu që të mund të zëvendësoni harxhuesin dhe të vazhdoni atje ku po shtypte, pa qenë e nevojshme ta hidhni pjesën.

Printeri nuk është mbledhur, por montimi i tij është mjaft i thjeshtë dhe i shpejtë, edhe nëse nuk keni përvojë. E gjitha është shumë intuitive, kështu që një përdorues që nuk ka pasur kurrë një printer të këtij lloji, as nuk do të kishte nevojë të lexonte manualin. Do të mjaftonte vetëm të shtrëngoni 8 vida dhe të futni tre vija dhe pak tjetër.

Dhe nëse po mendoni se është një nga ato produkte kineze me cilësi të ulët, e vërteta është se të gjitha produktet e prodhuara nga Anycubic kanë Certifikimi Evropian CE, për të siguruar që është i sigurt në të gjitha aspektet, dhe gjithashtu me të tjerët si FCC, dhe RoHS (mjedisor).

Kur hapni kutia e këtij printeri zakonisht përfshin Printer anikub i3 Mega 3D, shpatull, kartelë memorie 8 GB SD, udhëzues praktik përdorimi, vënde shtesë rezervë, fije e hollë e provës me ngjyra, komplet mjetesh, mbajtëse rrotullimi dhe rrotullë. Prandaj, mund ta montoni dhe të filloni të shtypni për ta provuar edhe nëse nuk keni blerë filament ...

Përmbledhje e karakteristikave teknike

ekran me prekje kubike

 • Kontrolli: ekran me prekje i lehtë për t’u përdorur. Ka memorje që të jetë në gjendje të rifillojë shtypjen në rast se energjia shkon jashtë dhe më pas vazhdon siç mund ta shihni në figurën e mëparshme të Hulk. Gjithashtu, nëse fijeza mbaron, ajo pushon dhe vazhdon kur i vendosni një bobinë të re. Në këtë mënyrë nuk do të humbni kohë ose material në printime që kanë mbetur gjysmë ...
 • Teknologjia e modelimit: FDM, domethënë me depozitimin e materialit të shkrirë.
 • Saktësia e pozicionimit X / Y / Z: 0.125 mm për XY dhe 0.002 mm për Z.
 • Trashësia e shtresës: 0.05-0.3mm
 • Shpejtësia e shtypjes: 20-100 mm / s
 • Materiale filamente të mbështetura: 1.75 mm me materiale PLA, ABS, Hips, Druri, TPU dhe PETG
 • Diametri i hundës: 0.4 mm
 • Temperatura e punës: hunda e extruderit punon në 260ºC dhe shtrati i nxehtë mbahet në 110ºC
 • Përmasat dhe pesha: 405x410x453mm dhe 11 kg
 • Softuer slicer: Shërimi
 • Formatet e hyrjes / daljes: Kodi STL, OBJ, DAE, AMF / G
 • Mënyra e punës- Mund t'i dërgoni skedarët për shtypje në internet me anë të USB ose jashtë linje pa një kompjuter të lidhur me kartën SD.

Avantazhet dhe disavantazhet e Anycubic i3 Mega

Pjesë 3D të shtypura

Si të gjitha produktet, Anycubic i3 Mega ka avantazhet dhe disavantazhet e tij. Edhe pse e vërteta është se printeri 3D i lë përdoruesit që e provojnë atë mjaft të kënaqur, dhe pothuajse gjithçka është përparësi krahasuar me disa disavantazhe. Nëse krahasohet me alternativa të tjera, është më e mira që do të gjeni për atë çmim.

disa shembuj të shtypur Për të marrë një ide të nivelit të tij të detajit dhe cilësisë, i keni ato në imazhin e mëparshëm. Shikoni veçanërisht biçikletën, dhe nivelin e detajeve që ajo arrin në zinxhir.

avantazh

 • Cilësia e printimit
 • Çmimi i ulët
 • Manual i mirë i udhëzimeve, shërbim teknik dhe garanci
 • Përfshihen montimi i thjeshtë dhe pjesët rezervë
 • Sistemi i ndalimit automatik në rast se filamenti mbaron ose rifillon nëse ka ndërprerje të energjisë.
 • Shtrati i ndezur (ultrabase) që qëndron i ngrohtë në mënyrë që pjesa të mos lëvizë dhe të arrijë rezultate më të mira.
 • Shpejtësia e shtypjes
 • Shkathtësia në media
 • Volum i madh i shtypjes
 • Cilësia e përfundimeve të printerit për t'i dhënë asaj qëndrueshmëri
 • Ndërfaqe e shpejtë, intuitive e përdoruesit me ekran prekës
 • Mbështet formate të ndryshme dhe shtypje pa PC SD
 • Çertifikatat e cilësisë për përdorim të sigurt kundër kinezëve të tjerë
 • Lehtë për të gjetur filamente të përputhshme

disavantazhet

 • Spiralja e mostrës që ju sillni në provë mund të jetë me cilësi të dobët
 • Disi i zhurmshëm
 • Nuk është e lehtë të përmirësohesh nëse ke nevojë për të.
 • Kalibrimi i shtratit është gjysmë automatik dhe jo plotësisht automatik, kështu që do të duhet të ndërhyni, megjithëse nuk është aspak e komplikuar.

Ku ta blini printerin dhe ta zëvendësoni

Mund ta gjeni në disa site shitja në internet, të tilla si eBay, Amazon, etj Por duke marrë parasysh shërbimin e platformave online, zgjedhja e Amazon është më e mirë për logjistikën dhe për garancitë që ofron ky shërbim.

Ku ta blini printerin 3D?

Paketë anikubike i3 Mega

Në internet do të gjeni oferta të tjera të këtij modeli të njëjtë mbi 300 €, të cilat janë çmime të shtrenjta që duhet t'i shmangni, pasi që mundeni gjeni më lirë. Në fakt, ju mund ta gjeni një të tillë Ofertë anycubic i3 Mega për rreth 279 €.

Ku të blini filamentin e shtypjes zëvendësuese?

Filamenti PLA

Ashtu si printeri, mund ta porosisni nga materiale të ndryshme të mbështetura dhe me ngjyra të ndryshme. Shtë në dispozicion në dyqane të specializuara ose për blerje në internet. Për shembull, Spiralja 1 Kg e PLA me ngjyra të ndryshme për rreth 20 €.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.