Ne analizojmë filamentet e FFFworld: Fleksibël, PETG, ABS, Metal dhe PLA

Filamentet e botës Botërore: Fleksibël, PETG, ABS, Metal dhe PLA
Sot ju sjellim një material të gjerë rishikuar nga një larmi e shumëllojshme e filamente nga kompania FFFWORLD. Ky prodhues i Alavés ka prodhuar dhe zhvilluar filamente të materialeve dhe karakteristikave të ndryshme teknike që nga viti 2003 për një treg që është gjithnjë e më i pangopur.

Me këtë rast le te perpiqemi filamentet e botës FFF: Fleksibël, PETG, ABS, Metal dhe PLA. Të gjitha janë fije shumë të ndryshme që do të vënë në provë ekspertizën tonë me printerin për të arritur rezultatet më të mira të mundshme.
Duke përfituar nga kjo së fundmi ne analizojmë printerin Legio de Leon 3D, ne kemi përdorur atë pajisje për këtë rishikim. Duke përfshirë një shtrat të nxehtë dhe një ekstruder "alinmetal", është opsioni ideal për të shmangur problemet me secilën fije. Si softuer shtypi ne kemi përdorur Repetier Host.

La faqen e internetit të prodhuesit ka një dizajn i pastër dhe intuitiv dhe është e lehtë të kalosh nëpër të për të gjetur një filament specifik. Në të njëjtën faqe për secilin material, prodhuesi detajon karakteristikat teknike të tilla si rezistenca ndaj goditjes ose shtrirja maksimale.

Për më tepër, prodhuesi ka patur idenë e shkëlqyeshme për të bërë të disponueshëm për klientët e tij në një seksion i dedikuar i faqes suaj të internetit  ata profile të shtypura të CURA, SLIC3R dhe SIMPLIFY3D të të gjitha filamenteve të saj, si dhe a fletë teknike.

Disa nga materialet gjithashtu kanë një material të gjerë udhëzues për shtypjen në të cilën ato janë të dokumentuara ndër të tjera probleme të përbashkëta të tilla si shtrembërimi ose çarja dhe ato janë të ndryshme këshilla për shtypjen. Një tjetër pikë pozitive për prodhuesin për të marrë parasysh vështirësitë që ekzistojnë në botën e prodhuesit për kohëzgjatjet e para.

Shpaketimi i fijeve të botës FFF: Fleksibël, PETG, ABS, Metal dhe PLA

Shpaketimi i fijeve të botës FFF: Fleksibël, PETG, ABS, Metal dhe PLA

Prodhuesi i kushton vëmendje të veçantë dorëzimit të materialit klientëve të tij. Të gjitha spirale ata u dorëzuan vetë mbushur me vakum pranë thasë me tharje silici dhe gjithashtu a qese zip për të ruajtur filamentin në kushte optimale ndërsa nuk është në përdorim në mënyrë që të mos thithë lagështi. Spiraljet dorëzohen brenda një kuti kartoni të trashë Do të thithë çdo ndikim që merr gjatë transportit.

Filament ABSTECH

Filamenti ABSTECH i furnizuar ka ngjyrë të bardhë dhe ruan tonin dhe shkëlqimin homogjen gjatë shtypjes. e di shtyp në mënyrë të përsosur në 230º C, temperatura brenda intervalit të rekomanduar nga prodhuesi. Gjatë përdorimit të tij kemi vërejtur se pa erë të pakëndshme, gjë që ndodh me ABS nga prodhuesit e tjerë. Në asnjë nga shtypjet që kemi bërë, pjesët nuk janë shkëputur për shkak të problemeve të deformimit, pavarësisht nga fakti se ne kemi vendosur vetëm shtrat i ngrohur në 50º C në vend të 100 të rekomanduara nga prodhuesi.

Filamenti FILAMETAL

FILOMETALI

Kjo është padyshim fije e hollë që na ka dhënë më shumë luftë gjatë provave. Ka nje qëndrueshmëri më e butë se PLA dhe kjo mund të bëjë që të jetë e vështirë të tërhiqet drejt extruderit. Gjithashtu ka lehtë të shkrihet shumë dhe të mbërthehet në hundë pavarësisht përdorimit të temperaturave të ulëta, rreth 190 ° C. Pavarësisht nga gjithçka, ne kemi qenë në gjendje të shtypim pjesët e treguara në foto pa përdorur struktura mbështetëse. Vlen të luftohet për pak kohë me këtë fije, kur më në fund të shtypim do të mrekullohemi me reflektime të mahnitshme që merren në pjesë të shtypura me vetëm një 10% ngarkesë e grimcave metalike.

Fije e hollë PLATECH

PLA është një fije e hollë me të cilën të gjithë ndihemi rehat me shtypjen, pothuajse kurrë nuk vuan nga probleme të deformimit, zakonisht nuk bllokohet në ekstuder. Kjo është arsyeja pse ne donim ta vinim në provë duke shtypur sipërfaqe të mëdha të sheshta dhe objektet e shtypura me a rezolucion shumë i lartë (50 mikronë). Gjithsesi filamenti ka performuar shkëlqyeshëm. Ne nuk kemi nevojë të përdorim një shtrat të nxehtë për të marrë shkëlqyeshëm printime të ngjitura mirë në bazë dhe me shtresat shumë mirë të bashkuara. Shembulli i dërguar është njëngjyrësh jeshile "molle kosi", një tonalitet që na pëlqente vërtet.

Fije e hollë FLEXISMART

Filamenti fleksibël i këtij prodhuesi është veçanërisht interesant. Mirëmban parametrat e elasticitetit të ngjashëm me filamentet e tjera fleksibël në treg por është jashtëzakonisht e jashtëzakonshme lehtë për t’u shtypur me të. Me një temperaturë të rekomanduar të përdorimit të mjedisit 200 ° CNe kemi një fije e hollë që ngjitet në bazën e shtypjes me forcën e mjaftueshme në mënyrë që të mos shkëputet gjatë shtypjes, por pasi të ketë mbaruar është e lehtë të hiqni objektin nga printeri. Filamenti është gjithashtu diçka më e ngurtë sesa fijet e tjera fleksibël që kemi provuar, me këtë detaj të vogël e bën shtypjen më të lehtë Me të cilin prodhuesi arrin të rrisë numrin e extruderëve me konstruksion të ndryshëm që do të jenë në gjendje të kryejnë tërheqjen e nevojshme mbi të për ta përdorur pa kthesa ose bllokime.

Megjithëse materiali i provës që kemi marrë përdor spirale me një vrimë shumë të vogël qendrore, ne kemi verifikuar në faqen e internetit të prodhuesit që aktualisht materiali është dorëzuar tashmë duke përdorur mbështjellje me dimensione më standarde.

Fije e hollë PETGTECH

Ky është një tjetër prej filamenteve që shpesh janë të vështira për t'u shtypur. Ky material është makthi i një prodhuesi derisa ta zvarrisin, është i prirur të rrjedhë shumë, merr shumë kohë për tu qetësuar, ka nevojë temperatura shumë të larta shtypjen (në rastin tonë 250 º C), në përgjithësi është e lehtë që një pjesë e mirë e objektit të shtypur të përfundojë në një top dhe të mbërthehet në ekstruder ndërsa është duke lëvizur. Filamenti FFFworld na është dukur me cilësi të shkëlqyeshme me një ngjyra e kuqe intensive .

Konkluzione përfundimtare mbi fijet e botës FFF: Fleksibël, PETG, ABS, Metal dhe PLA

Secila prej fijeve të analizuara ka përmbushur më shumë pritjet tona. Dhe me gjithë ndihmën që prodhuesi na vë në dispozicion, do të ketë pak probleme që kemi me pjesët tona dhe të gjithë do të dimë si t'i zgjidhim ato.

Kur hap paketën dhe të gjej gjithçka e mbrojtur në mënyrë të përkryer dhe madje edhe një qese të vogël me fasule pelte e kuptoni se FFFWORLD i kushton vëmendje të madhe kujdesit për të gjitha detajet. Ju keni të njëjtën ndjenjë gjatë gjithë kohës kur përdorni produktet e tyre. Nga përfshirja e një çantë me kyç për të ruajtur materialet, materialin me të cilin vet spirale y nuk lë mbetje kur rrotullohet në stendë.

Një detaj shumë i rëndësishëm është se sa mirë është mbështjellë fija në mbështjellje, ajo jo vetëm që përmbush një funksion estetik zhbllokimi i materialit të vazhdueshëm pa nyje kjo mund të kompromentojë përshtypjen tonë.

Prodhuesi ka një katalog të pajisur mirë na mungon filament që simulon dru dhe filamente të tjera ekzotike që mund t’i gjejmë në markat e tjera. Shpresojmë që prodhuesi gradualisht të zgjerojë katalogun e tij në mënyrë që të mund të kënaqë absolutisht të gjitha nevojat e klientit.

A ju pëlqeu kjo analizë? A ju mungon ndonjë provë shtesë? A do të dëshironit që ne të vazhdonim analizimin e fijeve të ndryshme në treg? Disa markë të veçantë? Ne do të jemi të vëmendshëm ndaj komenteve që na lini në artikull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll