Analiza e skanerit të skanuesit 3D XYZPrinting

XYZPrintimi skaner 3D

Kur marrim në konsideratë krijimin e objekteve në 3D, gjëja e parë që na vjen ndërmend për shumë përdorues është të jenë në gjendje të skanojnë objektet e Botës Real për t'i dixhitalizuar ato dhe të jenë në gjendje të kryejnë rishikimin dhe modifikimet në një mjedis dixhital. Ka kohë që ka pasur zgjidhje të ndryshme në treg për të qenë në gjendje të dixhitalizoni objekte reale.

Me këtë rast ne do të analizojmë pajisjet e siguruara nga prodhuesi XYZPrinting. një skaner dore 3D, i lehtë për t’u përdorur dhe që mund ta transportojmë kudo.

Krahasimi i produkteve të ngjashme

Skanues krahasues

Shtë e vështirë të përcaktohet një krahasim i produkteve sepse ka shumë pak prodhues që kanë guxuar të shesin një pajisje të kësaj kompleksiteti dhe karakteristikash në një mjedis shtëpiak dhe gjysmë profesional. Nga pajisjet që kemi përfshirë në krahasim, 2 prej tyre janë krijuar për të skanuar objekte të lëna në një platformë rrotulluese. Dhe gjithashtu skaneri BQ (që e kemi analizuar më parë) është ndërprerë.

Çmimi i skanuesit 3D XYZPrinting e vendos atë si produkti më i lirë i krahasimit. Tjetra, ne do të vlerësojmë nëse ai plotëson teknikisht pritjet që na ka gjeneruar.

Aspektet teknike dhe specifikimet e skanerit 3D XYZPrinting

Ky skaner dore bazohet në teknologjinë Intel RealSense, kjo teknologji në thelb kombinon një kamerë infra të kuqe për të kapur thellësinë e objekteve të skanuara dhe një aparat fotografik HD për të kapur cilësi. Në realitet, procesi është shumë më kompleks pasi vetë pajisja është përgjegjëse për lëshimin e një rreze infra të kuqe nga e cila më pas interpreton kërcimet e kapura nga kamera infra të kuqe dhe kombinon dhe korrigjon të dhënat e marra me anë të një algoritmi që bën përdorimin e të dhënave nga kjo.kamera dhe kamera HD.

Kjo teknologji ka aplikime të panumërta dhe XYZPrinting e ka aplikuar atë në krijimin e një pajisjeje të vogël që ka përfshirë modelin e kamerës Intel F200. Lindja pajisje të shkëlqyera e ka shoqëruar me një shumë i lehtë për t'u përdorur softuer që do të na lejojë të marrim me shpejtësi objekte dixhitale shumë besnike ndaj atyre të skanuara në Botën Reale.

XYZPrintimi skaner 3D

Prodhuesi ka krijuar një skaner me një dizajn shumë tërheqës. Kombinon një të kuqe të mrekullueshme me një gri të errët në një dizajn kompakt dhe ergonomik që ne mund ta mbajmë dhe veprojmë me vetëm një dorë. Trupi i skanuesit përfshin një buton që do të na lejojë të fillojmë dhe të ndalojmë procesin e skanimit.

Këto detaje janë menduar në mënyrë që ne mund t'i operojmë pajisjet me një dorë, duke na lënë dorën tjetër të lirë për të përdorur PC dhe për të kryer disa opsione të tilla si ruajtja e dizajnit tonë dhe përsëritja e skanimit nëse nuk jemi shumë të kënaqur me rezultatin.

Skaneri lidhet me PC përmes kabllit afërsisht 2 metros. Nëse do të skanoni duke përdorur një PC desktop ju tashmë mund të shkoni duke kërkuar një shtrirje sepse me siguri në disa raste bie pak.

Especificaciones

Me një vëllimi i skanimit lëkundëse midis 100x100x200 cm dhe 5x5x5 cm mundësitë janë të pakufishme dhe ne do të jemi në gjendje të skanojmë nga objekte të vogla në vepra artistike voluminoze.

La rezolucion i thellësisë ndërmjet 1 dhe 2,5 mm Na siguron që objektet e dixhitalizuara do të jenë besnike ndaj origjinalit, por ndoshta ky përkufizim nuk është i përshtatshëm për sektorët që punojnë me mjedise pune në të cilat matet me mikronë apo edhe me milimetra. Për të pasur një rezultat të mirë skaneri duhet të jetë në një distancë midis 10 dhe 70 cm nga modeli që do të skanohet, do të duhet ta marrim parasysh këtë kur skanojmë objekte të mëdha si dhe kur kemi një distancë adekuate të kabllos USB të disponueshëm për të lëvizur rreth objektit.

Sistemet operative të mbështetura, kërkesat dhe lidhja

Ne jemi befasuar nga sa kërkojnë burimet minimale që na duhen për të qenë në gjendje të përdorim pajisjet. Në rastin tonë, ne nuk kemi qenë në gjendje ta përdorim këtë skaner në një kompjuter të blerë në zyrë 3 vjet më parë dhe duhej të gjenim një ekip nga më të rejat duke përfshirë portat USB 3.0.

Kërkesat

Sipas prodhuesit, specifikimet e rekomanduara janë:

 • USB 3.0
 • Windows 8.1 / 10 (64-bit)
 • Procesori: Gjenerata e 5-të Intel® Core ™ i4 ose më e re
 • GB RAM 8
 • NVIDIA GeForce GTX 750 ti ose më mirë me 2 GB RAM

Gjithsesi Mënyra më e lehtë për të kontrolluar nëse kemi një kompjuter të aftë për të ekzekutuar skanerin është të ekzekutojmë program  (duhet të regjistroheni për ta shkarkuar) se prodhues e vë në dispozicion për të gjithë.

Instalimi dhe komisionimi

Në përmbajtjen e produktit një kartë SD është furnizuar me softuer që duhet ta instalojmë. Sidoqoftë, ju rekomandojmë të shkarkoni versionin më të fundit të disponueshëm nga faqja e internetit e prodhuesit. Sepse kohët e fundit është përfshirë opsioni për të qenë në gjendje të skanoni objekte shumë të mëdha.

Procesi i instalimit është shumë i thjeshtë, vazhdo, pranoj. ne kemi qenë në gjendje të instalojmë pa ndonjë problem të shoferit dhe pa pasur nevojë të rregullojmë opsionet e rralla.

XYZSkan i dobishëm

Pasi kemi filluar program për herë të parë ne befasohemi nga ndjenja e thjeshtësisë së saj. Është shumë e intuitiv dhe madje edhe një fëmijë mund ta bëjë atë të shërbejë pa shumë vështirësi, 3 klikime dhe ne kemi objektin tonë të parë të skanuar.

Cilësia e skanimeve të marra

Es shumë e lehtë për të marrë një skanim të mirë sepse në softuer në çdo kohë mund të kontrolloni statusin në të cilin zhvillohet procesi i skanimit dhe të korrigjohet në kohë reale nëse bëni ndonjë gabim. Ndërsa është e vërtetë se ku rezultati më i mirë që marrim është kur skanojmë objekte më të mëdha sesa një filxhan, për përmasa më të vogla është e vështirë për të që të interpretojë të dhënat.

 

Këto janë disa nga shembujt që kemi skanuar. Nga koka e një shoku te disa magnet frigoriferësh, madje edhe një kaktus në tenxheren tuaj.

Si një rekomandim i përgjithshëm, ne do t'ju tregojmë se duhet ta lëvizni skanerin pak nga pak t’i japë kohë softuerit të përpunojë të gjithë informacionin që po merr dhe atë objekti që do të skanohet duhet te jete shume ndriçuar mirë.

Përfundim

XYZPrintimi skaner 3D

Një nga pikat më të shquara që ka kjo skuadër është Vlera e madhe për çmimin. Ne nuk do të gjejmë një produkt në treg që integron këtë teknologji me një çmim aq të mirë sa ekipi i XYZPrinting.

Nëse këtij fakti i shtojmë punën e mirë që prodhuesi ka bërë gjatë dizenjimit të produktit dhe suksesin e shoqërimit të pajisjes me një softuer i lehte per tu perdorur Ne konkludojmë se kjo është një nga opsionet më të mira në treg për të hyrë në një skaner 3D me një çmim ekonomik.

 

Mendimi i redaktorit

Skanues 3D
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
240
 • 80%

 • Skanues 3D
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

rekuizitë

 • Vlera e madhe për çmimin
 • Dizajn i thjeshtë dhe funksional
 • Softuer i thjeshtë për t’u përdorur

Contras

 • Kabëll i shkurtër USB
 • Kërkesa shumë të larta për pajisje

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll